Skip to main content

Staff List

WESTWOOD ELEMENTARY STAFF

 

PRINCIPAL 

Mrs. Nancy Klinkner

 

OFFICE STAFF

Mrs. Jill Kimack, Office Manager 

Mrs. Kim Sutton, Secretary

Marianne Johnson, School Nurse

 

TEACHING STAFF 

KINDERGARTEN:

Mrs. Lauren Steers (A-5)

Ms. Taylor Mirner (A-6)

FIRST GRADE:

Mrs. Jennifer Tong (A-1)

 Ms. Megan Busker (A-2)

 Ms. Taylor Mirner (A-6)

SECOND GRADE:

Mrs. Patricia Spink (C-4)

 Mrs. Christine Hintzoglou (C-6)

 3RD GRADE:

Mrs. Jeanie Leatherman (C-2)

Ms. Marie LaRosa (C-3)

 4TH GRADE:

Mrs. Virginia Alexanian (E-2)

4th/5TH GRADE:

Ms. Michaela Bradley (E-3)

 5TH GRADE:

Mrs. Kelly Starick (E-1)

 

SPECIAL DAY CLASS TEACHERS:

 Mrs. Joni Kirby (A-4) DHH K/1

 Mrs. Melinda Reade (C-5) DHH 2/3

Ms. Justina Perio (B-1) DHH 4/5

Mrs. Cheryl Monroe (A-3) EN TK-3

Mrs. Stephanie Driscoll (B-1) EN 3-5

 

SPECIAL EDUCATION SERVICE PROVIDERS:

Russell Beaty, Resource Specialist

Nancy Bennett, Speech and Language Pathologist

Katie Evans, School Psychologist 

Ruth Fox, Occupational Therapist

Samantha Green, Speech and Language Pathologist

Melissa Hogan, Physical Therapist

Jeff Loutzenheiser, Adaptive PE

 

CERTIFICATED SUPPORT STAFF:

Samantha Altomare, English Learner Specialist

Leatha Andrews, School Counselor

Karen Ashford, Instrumental Music  

Ginny Mills, Library Media Specialist

Debra Niethold, PE Specialist

Bonnie Shea, Vocal Music

 

PARA-PROFESSIONALS:

Special Education Assistants:

Dawna Jackson (A-3)

Laura Alton (A-3)

Alison Padilla (A-3)

VACANT, (A-3)

Vicki Vasquez-Stofle (B-1)

Michelle Lim (B-1)

Juanita Diaz,  (B-1)

VACANT (B-1)

Sunny Bonifacio, Resource Assistant (D-6)

 

Assistants to the Deaf/Hard-of-Hearing:

Alyssa Estrada (A-3)

Clara Ann Henderson (A-4)

Shellye Ferguson (A-4)

Becky West (C-5)

Zainah Kanso (C-5)

Carolyn Roe (B-2)

Adnan Jawed (B-2)

Val Flaner (B-2)

Marilyn Papillion (B-2)

 

Educational Interpreters:

Danielle Adams

Rebecca Kasyanova

Juanita Nickerson

Kimberly Peterson

Robin Pak

Matthew Strong

 

Instructional Assistant:

Kerry Little

 

Noon Supervisors:

Tami Epstein

Jennifer Quilici

Monica Ward

 

Crossing Guard:

Ruth Miller

 

Physical Education Assistants:

Lisa Fakoury

Edgar Sagastume

 

MAINTENANCE & OPERATIONS:

Semone Evers, Head Custodian

Dean Daniel, PM Custodian 

Lisa Glazier, Food Services Manager